Plečnikove nagrade 2025

Ker verjamemo, da je kakovostno arhitekturo treba tako prepoznati, kot proslaviti, že leta podpiramo osrednjo nacionalno nagrado za vrhunska dela - Plečnikove nagrade.

V ponedeljek, 19. maja, so bile na vrtu Plečnikove hiše v Ljubljani podeljene Plečnikove nagrade – najvišja Slovenska priznanja za dosežke v arhitekturi, krajinski arhitekturi in oblikovanju interierja.

Plečnikovo nagrado v kategoriji javni prostor je žirija podelila arhitekturnemu biroju Void – Uroš Rustja, Primož Žitnik, Mina Hiršman, Mateo Zonta in krajinsko arhitekturnemu biroju AKKA – Ana Kučan, Luka Javornik, Danijel Mohorič, za pokopališče Ankaran.

Plečnikovo medaljov v kategoriji arhitekturne realizacije večjega merila je prejelo delo vrtec Bohinj, arhitekturnega biroja ARREA – Ana Jerman, Janja Šušnjar, Sofía Romeo Gurrea-Nozaleda, Miguel Sotos Fernández-Zúñiga in krajinsko arhitekturnega biroja AKKA – Luka Javornik, Lara Gligić.

Za arhitekturno realizacijo manjšega merila pa je Plečnikovo medaljo prejel projekt revitalizacije Stare steklarske in Vrazovega trga, s pripadajočimi ulicami v starem mestnem jedru Ptuja. Avtorji arhitekture so: Matevž Zalar, Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Samo Kralj, avtorji krajinske arhitekture pa: Darja Matjašec, Pia Kante in Katja Mali.

PLEČNIKOVA NAGRADA 2025

Pokopališče Ankaran

Žirija Plečnikovega sklada, je o projektu med drugim zapisala: “Zasnova pokopališča posega neposredno v brežino gozdnega roba in izkušnjo kraja naveže na dojemanje krajine v širšem merilu. Avtorji višinsko razliko izjemno zahtevne lokacije premoščajo s klančinami, ki obiskovalca vizualno povezujejo s horizontom in različnimi gozdnimi ambienti. Členitev enotnega pokopališkega prostora na več delov, tako da se posamezna grobna polja potopijo v okoliški gozd, odpira možnost prepletanja gozdne krajine s prostori grobov, kar subtilno aktivira potencial javnega prostora in ga hkrati zaščiti, uporabnikom pa ponuja parkovno ureditev, ki presega program in prostor pokopališča.”

PLEČNIKOVA MEDALJA 2022

Vrtec Bohinj

Žirija Plečnikovega sklada, je o projektu med drugim zapisala: “Vrtec je umeščen na rob največjega naselja v Bohinjski dolini in se z vhodnim dvoriščem navezuje na nasproti ležeče dvorišče osnovne šole. Dialog med vzgojnima institucijama je vzpostavljen tako v vsebinskem kot tudi v formalnem smislu. Merilo vrtca pa je hkrati pomembno tudi zaradi velikosti lastnih volumnov, ki temeljijo na tipologiji bohinjske domačije, a na neobičajen način. Gre namreč za njeno povečavo, ki ob dosledni izpeljavi projekta dobi svojo arhitekturno vrednost. Tradicionalni elementi v svoji povečani različici dobijo dominanten pomen, pri čemer izkušnja dostopa in notranjosti obiskovalce preseneti z odprtostjo.” Foto: Luis Díaz Díaz

PLEČNIKOVA MEDALJA 2025

Revitalizacija Stare steklarska in Vrazovega trga

Žirija Plečnikovega sklada, je o projektu med drugim zapisala: “Revitalizacija objektov Stare steklarske in zunanjih ambientov povezuje pomenske in materialne zgodovinske plasti Ptuja s sodobnimi javnimi programi za aktiviranje skupnosti in oživljanje starega mestnega jedra. Obravnavano območje vključuje ulice, navezane na Vrazov trg, dvorišče Stare steklarske in novi dom ljubiteljske kulture z mladinskim centrom. Intervencije v obliki urbane opreme malega merila delujejo »akupunkturno«, saj izkušnji daje takt predvsem veliko merilo mesta. Dobro premišljeni fragmenti se odzivajo na specifike posameznih situacij na prostem in v notranjosti, pri čemer nove prostorske povezave odprejo priložnost za bogato doživljajsko izkušnjo.” Foto: Miran Kambič

Vsem prejemnikom priznanj iskreno čestitamo, organizatorjem pa se zahvaljujemo za ves trud in energijo, ki jo vsakič znova vlagajo v to pomembno slovensko institucijo!

Foto – podelitev: Mateja Jordović Potočnik. Foto – Ankaran: Ana Skobe. Foto – Bohinj: Luis Diaz Diaz. Foto – Ptuj: Miran Kambič.